Tuesday, March 22, 2016

Middle School Math-Solving Unit Rate Word Problems

In this video you will learn how to set up unit rate word problems.

Unit rates are rates expressed as a unit of one.
The three unit rate word problems solved in this video include..

"If 24 pounds of pumpkin seeds cost $18, how much does 1 pound of pumpkin seed cost?
First lets set up a proportion. 18 dollars equals 24 pounds?

If 4 shirts at the bargain rack costs 24.24, how much does 1 shirt cost?"

Each of these problems are solved with step by step directions.





Follow moomoomath's board Math Resources and helpful information on Pinterest.