Sunday, November 29, 2015

Unit Rate Problems

Unit rate is used to find the cost of 1 item.

For example, if 8 oranges cost $10.40, how much does one orange cost?

The video reviews how to set these problems up properly, and then solve.

MooMooMath uploads a new Math video everyday.

* Subscribe